Textílie v obývačke hodiace sa do horského štýlu

Ak povieme "Horský štýl", v každom z nás to evokuje drevo, kožu, kožušiny, krb, kameň, zvieracie motívy... Je to štýl, kde pri dobrom výbere dreva, nábytku, textílii a doplnkov dodáme nehnuteľnosti nielen prírodný šarm, ale čo je najdôležitejšie, vytvoríme útulnú pohodovú atmosféru. Páči sa Vám tento štýl, milujete drevo a kožušinu? V tom prípade ostaňte s nami a ponorte sa do sveta v horskom štýle.

Textílie a farby

Neodmysliteľnou súčasťou horského štýlu sú koža a kožušiny. Hlavne v chladnom počasí nám poskytujú pocit teplučkého domova. Predstavte si krásny krb s praskajúcim ohňom, ako sedíte zabalená do jemnej vlnenej deky a cez okenicu sledujete ležérne padajúce vločky. Vonku je všetko naokolo krásne biele a vy si užívate teplo horského šarmu. Papučky máte položené na kožušinovom koberčeku, opretá o vankúšik si čítate knihu... Znie to výborne? Tak si poďte snami vytvoriť takúto atmosféru.

Neodmysliteľnou súčasťou tejto atmosféry sú rôzne doplnky v podobe vankúšikov, závesov, kníh, rôznych vázičiek a zvieracích dekorácii. Celkovému dojmu veľmi dopomôžu pletené bavlnené alebo vlnené deky, ale nepokazia to ani modernejšie deky z mikrovlákna, keďže sú jemné a mäkučké. Nezabudnime aj na dekoračné vankúšiky, ktorých by malo byť vo vašej obývačke na sedačke vo väčšom množstve a hlavne v rôznych materiáloch. Veľmi pekne dotvárajú atmosféru vankúšiky z kožušinky na jednej strane a na druhej z pletenej vlny prípadne semišu. V luxusnom prevedení horského štýlu sa často využíva zamat alebo v menšom množstve satén. Aktuálne je zaujímavý gobelín. Ktorý je možné použiť ako dekoračnú návliečku, obrus na stôl, záves, prípadne ako dekoráciu na stenu... Tento štýl je stavaný do línie tmavších farieb, ktorými sú napríklad tmavohnedá, svetlohnedá, šedohnedá alebo krémová. Do tohto prostredia sa to žiada a vôbec to nepôsobí tmavo, skôr dotvára pocit komornej pohodovej atmosféry.

Textílie v spálni

Spálňa je dôležitým miestom odpočinku a relaxu. Mali by sme jej venovať dostatok pozornosti. A to nielen pri  výbere postele a matraca, ale taktiež by sme mali dbať na výber nábytku a textílii. Ak ste sa rozhodli pre horský štýl, nábytok by mal byť určite jednoduchý z masívneho dreva. Prírodné materiály by mali byť neoddeliteľnou súčasťou tohto štýlu, všetkých doplnkov, perín, vankúšov... Určite odporúčam pérové alebo páperové periny a vankúše, prípadne z ovčieho rúna, ktoré sú nielen prírodné, ale zároveň hrejivé.

Posteľné obliečky by mali byť zo 100% bavlny a to buď v štandardnej v bavlnenej látke alebo luxusnom bavlnenom saténe. Každopádne v chladnom období určite odporúčam mäkučké hrejivé flanelové návliečky zo 100% bavlny. Farebný kolorit by sa mal niesť v prírodným farbách, akú sú hnedá, krémová, biela, prípadne jemná pastelová ružová, modrá v nevýrazných vzoroch alebo so zvieracou tématikou. Útulnú atmosféru v horskom štýle dotvorí pri posteli ležérne pohodená kožušinka. Nezabudnime ani na závesy, ktoré by mali byť v tmavšej farbe. V horskej spálni by nemali chýbať ani vlnené deky a posteľné prikrývky. Zaujímavé sú kvalitné posteľné prikrývky zo 100% nebielenej bavlny s jemným vzorom alebo zvieracou tématikou, ktoré dodajú spálni nefalšovanú atmosféru horského štýlu.