Škandinávsky štýl

Jednoduchý, krásny, elegantný a útulný severský dizajn. Áno, takto jednoducho by sme mohli opísať škandinávsky štýl. Je nadčasový, plný svetlých neutrálnych farieb a prírodných materiálov. Keďže v severských krajinách je dostatok dreva, viditeľne sa to prejavuje na nábytku, ale aj na zvyčajne strohých, no o to zaujímavejších dekoráciách, ako sú napríklad svietniky, nástenné hodiny, kvetináče, pletené košíky, drevené vázičky, stojany na oblečenie a mnohé iné dekorácie, ktoré sú často krát aj výbornými pomocníkmi.

Útulnú atmosféru nesporne dotvárajú bytové doplnky v podobe vankúšikov v jemných svetlých farbách, ako je biela, krémová, smotanová v kombinácii s tmavou šedou, tmavou hnedou alebo čiernou. Nesmieme zabudnúť ani na koberce, zvyčajne tkané z vlnenej priadze alebo bavlnených textílií. Koberec nielen vkusne doladí interiér, ale predovšetkým príjemne zohreje v chladnom zimnom období. Keď už spomíname obdobie zimy a tmavých chladných večerov, určite je potrebné, doslova nevyhnutné, zásobiť sa mäkučkými teplučkými dekami. Nie je to len "klišé" chladných dní, ale aj veľmi vkusná dekorácia, posilňujúca pocit rodinnej pohody a tepla domova. Obľúbené sú hlavne pletené vlnené alebo bavlnené flanelové deky. Čo sa týka farieb, môžete sa stretnúť nielen s klasickým jednofarebným prevedením, ale tiež so strohým motívom, pásikavým vzorom, prípadne veľmi jednoduchým kvetom, ktorý rovnako môžete nájsť aj na už spomínaných dekoračných vankúšikoch a závesoch.

Ide o minimalistický dizajn, teda nič nie je prehnané, dôležitá je predovšetkým praktická stránka a svetlosť interiéru. Kvôli nedostatku svetla v Škandinávskych krajinách je farebná škála v interiéri veľmi jednoduchá, prevládajú neutrálne svetlé farby, v kontraste s už vyššie spomínanými tmavými.

Nezabúdajte, že škandinávsky štýl nesie v sebe vzdušnosť a elegantnosť letných dní, no zároveň pôsobí hrejivo, rodinne a priateľsky v chladnom zimnom období.